Hasičský sbor v Chaloupkách byl založen dne 22. dubna 1928 v hostinci p. Alberta Humla. Současně byl zvolen první výbor, který měl 14 funkcionářů, prvním starostou sboru se stal rolník Jan Moutelík. V současné době má členská základna 116 členů, z toho 61 mužů, 23 žen a 32 mladých hasičů. V požárním sportu soutěží družstva mužů, žen a "staré gardy". Sbor má také oddíl mladých hasičů "Plamínek", který byl založen v roce 2004, nyní ho tvoří družstva mladších žáků, starších žáků a dorostenek.

P1380235.JPG
I. KOLO HRY PLAMEN - ZÁVOD POŽÁRNICKÉ VŠESTRANNOSTI

V sobotu 7. října 2017 se na louce pod hospodou a v blízkém okolí na Chaloupkách uskutečnilo podzimní kolo hry PLAMEN 2017/2018. Počasí nám vzhledem k předpovědi přálo, a tak lítému boji mezi sbory nic nebránilo. Na programu byly dvě disciplíny -  závod požárnické všestrannosti hlídek a štafeta požárních dvojic.
Naši mladší žáci nastupovali v inovované sestavě vzhledem k odchodu čtyř kluků do starších žáků a změna proběhla i trenérském postu - Milana Pekárka vystřídali Alena a David Jílkovi.
Jako první přišel na řadu závod ZPV, tzv. braňák. Za nás se startovním číslem 4 vyrazili na trať: Amálka Lukešová, Adam Kubačák, Steve Branný, Michal Sluka a Amálka Jílková a s číslem 14 startovali Honzík Šlapák, Róza Paleta, Štěpán Kubrycht, Lukáš Sábel a Jakub Dbalý. Na trati, která měřila cca 3 km si děti vedly obstojně. Na střelbě nechala první hlídka šest trestných, na uzlování devět, na požární ochraně jeden, ostatní stanoviště zvládla bez trestných bodů a do cíle doběhla se skvělým běžeckým časem 24 minut a 11 vteřin. Druhá hlídka doběhla také s hezkým běžeckým časem 26 minut a 50 vteřin ale na stanovištích se jim vedlo méně než v běhu. Na střelbě nechaly devět trestných, na uzlování a laně shodně šest trestných a na požární ochraně jeden trestný bod. V konečném součtu nakonec vybojovala druhá hlídka sedmé místo, první hlídka třetí místo a toto umístění platí i pro celé družstvo.
Po krátkém odpočinku se obě hlídky vydaly na start štafety dvojic. Štafety běžely v téměř totožném složení, jen v „B“ týmu vystřídal Kubu Dbalého Fanda Paleta. První štafeta splnila vše správně stejně jako v trénincích a doběhla s časem 90,35 s. Ve druhé štafetě se nepovedlo Frantovi spojit hadici s hydrantem tak jak by si představoval, ale pro družstvo je důležitý čas první štafety, který zajistil mladším žákům Chaloupek druhé místo ve dvojičkách.
Výkon družstva s ohledem na polovinu nováčků v týmu byl parádní a díky tomu budou „zimovat“ na průběžné druhé pozici, která je příslibem v jarním kole PLAMENU. Velké poděkování patří všem dětem bez rozdílu za snahu, bojovnost a svědomitou přípravu.

P1380291.JPG
Na letošní ročník hry Plamen byli naši starší žáci natěšeni více než kdykoliv předtím. Všichni si byli vědomi toho, že nadvláda Zaječova nemůže trvat věčně a že právě letos by to mohlo skončit. Všechny děti už od svých začátků u hasičů dost vyzrály a pro menší část z nich to byl jejich poslední „Branný závod“ v této kategorii. O motivaci tedy bylo předem postaráno. Pojďme si tedy říci, jak se našim „mladým nadějím“ vedlo v podzimní kole Plamenu.
Nejprve přišly na řadu „dvojičky“, kde „naši“ nakonec startovali (přes zmatky pořadatelů) se startovním číslem 10. Obě hlídky startovaly současně, paralelně vedle sebe. První hlídka (ve složení: Eliška Dostálová, Kačka Vurmová, Kuba Kubačák, Deniska Sluková a Monča Štrenclová) bohužel ve svém pokusu trochu zaváhala, i přesto z toho ale byl velmi pěkný čas 77,18 s. Bohužel i druhá hlídka (ve složení: Kája Štochl, Kuba Šlapák, Marek Huml, Anička Hoskovcová a Janča Pekárková) zaznamenala ve svém pokusu drobnou chybku a nakonec dosáhla času 80,84 s. Oba tyto výkony nakonec znamenaly pro náš sbor 5. místo v celkovém pořadí disciplíny.
Po štafetě požárních dvojic přišel na řadu závod požárnické všestrannosti („ZPV“). Jako první šla na řadu naše druhá hlídka (ve složení: Kačka Vurmová, Janča Pekárková, Anička Hoskovcová, Marek Huml a Kája Štochl). Pokus to nebyl špatný, ale bohužel ani dobrý. 16 trestných minut a celkový čas 40 minut a 45 s rozhodně nebyl důvod ke spokojenosti. Jako druhá se do závodu vydala naše první hlídka (ve složení: Monča Štrenclová, Eliška Dostálová, Kuba Kubačák, Kuba Šlapák a Deniska Sluková). Pokus to byl téměř totožný jako u druhé hlídky. Dokonce 18 trestných minut a celkový čas 40 minut a 33 s taktéž nebyl důvod k velké radosti. Tyto výkony nakonec zajistily našemu družstvu 6. místo v celkovém pořadí této disciplíny.
V konečném zúčtování tedy naše družstvo obsadilo nejprve 5. místo „z dvojiček“ a poté ještě 6. místo z „branného závodu“. Celkový součet pořadí se tedy zastavil na čísle 11, což je naprosto stejný výsledek jako v minulém roce. Vidina 1. místa se po tomto dni značně vzdálila, ovšem nic není nemožné a v jarním kole je rozhodně o co bojovat. Každopádně bychom rádi poděkovali všem závodníkům za
jejich obětavé výkony. I když to tentokrát nebylo „to pravé ořechové“, snaha a příkladná reprezentace našeho sboru se nikomu odepřít nedá. Těšme se tedy na jarní (závěrečnou) část, kde se o všem rozhodne!