Hasičský sbor v Chaloupkách byl založen dne 22. dubna 1928 v hostinci p. Alberta Humla. Současně byl zvolen první výbor, který měl 14 funkcionářů, prvním starostou sboru se stal rolník Jan Moutelík. V současné době má členská základna 122 členů, z toho 60 mužů, 22 žen a 40 mladých hasičů. V požárním sportu soutěží družstva mužů, žen a "staré gardy". Sbor má také oddíl mladých hasičů "Plamínek", který byl založen v roce 2004, nyní ho tvoří družstva mladších žáků, starších žáků, dorostenek a dorostenců-jednotlivců.

MEMORIÁL ADOLFA JANDY 2018

V neděli 10. června 2018 se ve sportovním areálu na Chaloupkách konal již 11. ročník Memoriálu Adolfa Jandy. Své zástupce sem vyslalo celkem 7 sborů : z Chaloupek, Zaječova, Komárova, Hýskova, Olešné, Záluží a Tlustice. Náš sbor vyslal do boje celkem 4 soutěžní družstva, z toho 2 do kategorie mladších žáků a 2 do kategorie starších.

Soutěžilo se ve třech disciplínách - štafetě 4 x 50 m, štafetě CTIF a požárním útoku. Nejprve byly na programu obě štafety, které se běžely kvůli ušetření času současně.

Mladší žáci začali na štafetě 4 x 50 m. Družstvo "A" startovalo ve složení Amálka Jílková, Amálka Lukešová, Štěpán Kubrycht, Michal Sluka, Steven Branný, Adam Kubačák a Lukáš Sábel a svým časem obsadilo v této disciplíně 4. místo. Hned po nich nastoupilo družstvo "B" v sestavě Adélka Novotná, Anička Charvátová, Klárka Káchová, Filip Giňa, Eliška Fimonová, Kubík Dbalý a Kristýnka Hofmannová a v této disciplíně skončilo svým výkonem na 7. místě.

Mezitím se starší žáci rvali o své první výsledky na disciplíně štafeta CTIF. Družstvo „A“ složené výhradně z chlapců ve složení Michal Fimon, Marek Huml, Kuba Kubačák, Matěj Tuček, Karel Štochl, Ondra Pekárek a Kuba Šlapák se bohužel v ostré konkurenci neprosadilo podle svých představ a skončilo až na 6. místě.
Družstvo „B“ složené převážně z děvčat v sestavě Janča Pekárková, Natka Lukešová, Karin Branná, Janča Březovská, Anička Hoskovcová, Matěj Tuček a Vašek Fairaisl se naopak mezi ostatními neztratilo a nakonec vybojovalo v této disciplíně 3. místo.

Poté se obě kategorie na disciplínách prohodily, takže mladší žáci se přemístili na štafetu CTIF a starší se vydali na trať štafety 4x50m. Družstvo „A“ mladších složené ze starých mazáků obsadilo 3. místo a "B" družstvo složené převážně z nováčků vybojovalo 7. místo. Starší žáci mezitím bojovali na štafetě 4x50m, chlapecké družstvo „A“ obsadilo 5. místo a holčičí družstvo „B“ vybojovalo opět 3. místo.

Jako poslední disciplína přišla na řadu disciplína „královská“, čili požární útok. Ta už probíhala postupně, kde nejdříve začali žáci mladší a poté přišli na řadu žáci starší.
Mladšímu „Áčku“ se však jeho pokus vůbec nepovedl, což znamenalo až 7. místo v pořadí disciplíny. Naopak druhému „B“ družstvu se pokus velmi zdařil a v celkovém pořadí disciplíny z toho nakonec bylo 5. místo.
Po mladších přišli na řadu žáci starší a ti si vedli takto: chlapecké družstvo „A“ zaznamenalo velmi pěkný pokus a v konečném součtu disciplíny vybojovalo 3. místo. Bohužel kluci měli už příliš velkou ztrátu z obou štafet, než aby z toho byla medailová příčka. Dívčí družstvo „B“ bylo až do poslední chvíle ve hře o celkové prvenství, bohužel zase jejich pokus z požárního útoku nebyl příliš povedený, naopak soupeři předvedli na útoku skvělé časy. Nakonec to pro děvčata znamenalo až 4. místo v pořadí této disciplíny.

Po odběhnutí všech družstev přišlo na řadu vyhodnocení a vyhlášení výsledků. Konečné pořadí jednotlivých družstev bylo určeno součtem výkonů ve všech disciplínách. V kategorii mladších žáků skončilo na 5. místě družstvo „A“, za ním se na 7. místě umístilo družstvo „B“. Starší žáci dopadli o něco lépe a co je hlavní, opět nám zde „zacinkalo“. Družstvo "A" chlapců obsadilo 5. místo, ale děvčata se díky svým výkonům umístila na 3. místě a vybojovala tak další cenný kov pro náš sbor.

Na závěr je třeba poděkovat všem zúčastněným družstvům za předvedené výkony a jejich vedoucím za přípravu svých soutěžních týmů. Domácímu (tedy našemu) sboru je rovněž třeba poděkovat za perfektní organizaci a zdárný průběh soutěže. Všichni se tudíž můžeme těšit a začít se připravovat na další ročník, kde se budeme chtít určitě zlepšit, aby těch medailí bylo přeci jen o trochu víc…