Hasičský sbor v Chaloupkách byl založen dne 22. dubna 1928 v hostinci p. Alberta Humla. Současně byl zvolen první výbor, který měl 14 funkcionářů, prvním starostou sboru se stal rolník Jan Moutelík. V současné době má členská základna 122 členů, z toho 60 mužů, 22 žen a 40 mladých hasičů. V požárním sportu soutěží družstva mužů, žen a "staré gardy". Sbor má také oddíl mladých hasičů "Plamínek", který byl založen v roce 2004, nyní ho tvoří družstva přípravky, mladších žáků, starších žáků, dorostenek a dorostenců.

MEMORIÁL ADOLFA JANDY 2019

V neděli 16. června 2019 se ve sportovním areálu na Chaloupkách konal již 12. ročník Memoriálu Adolfa Jandy. Své zástupce sem vyslalo celkem 5 sborů : Chaloupky, Zaječov, Komárov a Záluží. Náš sbor vyslal do boje celkem 3 soutěžní družstva, z toho 2 do kategorie mladších žáků a 1 do kategorie starších. Celkem se této poslední soutěže sezóny zúčastnilo 6 družstev mladších a 4 družstva starších žáků.

Mladší žáci spolu nejprve soupeřili na štafetě CTIF, starší žáci na štafetě 4x60m. Po dokončení disciplíny si obě kategorie svá stanoviště prohodily a po dokončení 2. disciplíny přišly na řadu požární útoky, nejprve proběhly první pokusy mladších a starších žáků, poté ve stejném pořadí pokusy druhé.

Jako první se na start postavilo družstvo „B“ mladších. To bylo tvořeno Amálkou Lukešovou, Frantou Paletou, Kubou Dbalým, Kubíkem Fairaislem, Matyášem Mrkáčkem, Matějem Mudrou a Janičkou Fairaislovou. I přes velkou snahu všech členů z toho nakonec bylo až 6. místo, ovšem je nutno říci, že toto družstvo bylo téměř z poloviny tvořeno dětmi, které k nám přišli až v průběhu jarní části sezóny, takže tato soutěž pro ně byla hlavně o sběru zkušeností.
Další na řadě bylo druhé družstvo mladších žáků, družstvo „A“. To tvořilo to nejlepší, co mohli mladší žáci nabídnout a bylo tak tvořeno ostřílenými mazáky v této kategorii. Jmenovitě jimi byli: Štěpán Kubrycht, Steve Branný, Amálka Jílková, Adélka Novotná, Honzík Šlapák, Filip Giňa a nejmladší z nich Anička Charvátová. To si vedlo velmi dobře, protože po štafetách bylo na průběžném 1. místě a bylo velice blízko triumfu, který by si všichni členové (včetně vedoucích) zasloužili. Jejich největší soupeři ze Zaječova sice vyhráli poslední „královskou“ disciplínu, nicméně naši hasiči skončili v pořadí disciplíny hned za nimi a to jim stačilo k tomu, aby zlatý pohár pro vítěze kategorie zůstal letos u nás doma na Chaloupkách.

Starší žáky tvořilo celkem 10členné družstvo, jmenovitě: Tibor Šnajdr, Marek Huml, Kuba Šlapák, Vašek Fairaisl, Kája Štochl, Michal Fimon, Ondra Pekárek, Matěj Tuček, Eliška Fimonová a Lukáš Sábel. Pro tuto soutěž dostali šanci všichni, a to i ti, kteří se nevešli do finální nominace na červnový Plamen. Přesto byl cíl jasný, před domácím publikem ukončit sezónu ziskem některé z medailí. Po prvních dvou disciplínách bylo jasné, že požární útok rozhodne souboj o bronzové medaile mezi našimi závodníky a těmi z Komárova, zatímco o zlato si to spolu rozdali žáci ze Zaječova a Záluží. Našim se sice požární útok nepovedl úplně podle představ, nicméně to samé platilo i u Komárovských hasičů, takže ze souboje o bronz nakonec naši hasiči vyšli vítězně. Souboj o zlato nakonec vyhráli hasiči ze Zaječova, kterým se tak povedla „generálka“ na krajské kolo hry Plamen, konané o týden později.

I poslední soutěž sezóny tak skončila medailovými úspěchy našich dětí, a ti tak jen potvrdili další úspěšnou sezónu našeho kolektivu. Za tu vděčíme především všem závodníkům, kteří se po celý rok pilně a poctivě připravovali na každou soutěž, také všem vedoucím za trpělivost a pevné nervy při těchto přípravách, ale i dalším instruktorům, pomocníkům a členům našeho sboru, kteří se i tou nejmenší pomocí pod tyto úspěchy podepsali. Po této soutěži následoval zasloužený odpočinek, který si všichni do jednoho zaslouží.